V minulém roce došlo k rekordnímu odcizení kryptoměn v celkové hodnotě 3,8 miliardy dolarů z různých služeb. Tuto informaci zveřejnila firma Chainalysis, která se specializuje na analýzu blockchainu. Většinu těchto krádeží provedli hackeři s propojením na Severní Koreu.
Celková hodnota krypto loupeží vzrostla z 3,3 miliardy dolarů v roce 2021, což se stalo v období výrazného poklesu celkového trhu s kryptoměnami. Hodnota bitcoinu například klesla o více než 60 %. Severní Korea byla identifikována jako klíčový aktér v tomto nárůstu krádeží. Hackeři spojeni na tuto zemi ukradli v roce 2022 kryptoměnu v odhadované hodnotě 1,7 miliardy dolarů, což je markantní nárůst oproti předchozímu roku, kdy činila 429 milionů dolarů.
Chainalysis zdůraznila, že hackování kryptoměn je pravděpodobně významnou částí národní ekonomiky Severní Koreje. Američtí představitelé vyjádřili obavy, že ukradené peníze mohou být použity na financování nelegálních jaderných a balistických programů této země.
Zpráva rovněž uvádí, že některé z největších krypto hacků jsou přisuzovány Severní Koreji, jako například útok na síť Ronin videohry Axie Infinity za více než 600 milionů dolarů a na společnost Harmony zabývající se kryptoměnami za 100 milionů dolarů.
Hlavním cílem hackerů byly decentralizované finanční protokoly (DeFi), které tvořily více než 80 % všech ukradených kryptoměn. Tyto protokoly umožňují uživatelům provádět transakce přímo mezi sebou prostřednictvím blockchainu. Ze všech útoků na systémy DeFi bylo 64 % zaměřeno na protokoly cross-chain bridge, které umožňují výměnu aktiv mezi různými blockchainy.
I přes rostoucí trend kryptoútoků existuje optimismus v souvislosti se zlepšenými schopnostmi trestních a bezpečnostních agentur v boji proti digitálním zločinům. Cílem je omezit úspěch těchto útoků a zdůrazňuje se, že s postupem času budou tyto hacky obtížnější a méně úrodné.
Zdroj: CNN.com
Přidejte odpověď