Ethereum, Solana a Ripple vedou ztráty v těžkém týdnu pro trh s kryptoměnami. Ethereum již odepsalo 6% a obchoduje se za nejnižší cenu v posledních 7 měsících. V době psaní článku byla cena Etherea 1543 dolarů, podle aktuálního kurzu to je 36 253 Kč.
Analytici upozornili, že existuje riziko propadu pod klíčovou cenovou podporu a řada indikátorů podle Cointelegraph.com poukazuje na to, že zájem o druhou největší kryptoměnu poklesl.
Zmíněný server uvedl, že objem hledání výrazu “Ethereum” ve vyhledávači Google spadl na nejnižší hodnotu za 3 roky. To však není jen problém Etherea. Podle Google Trends lze snadno zjistit, že stejná situace potkala i největší a nejstarší kryptoměnu, Bitcoin. Zájem o krypto podle Google Trends celkově klesl na úroveň z posledního kvartálu roku 2020.
Pokud budete hledat konkrétnější důvody, proč Ethereum vede žebříček ztrát, určitě stojí za zmínku, že aktivita na tomto blockchainu významně poklesla, což odpovídá i tomu, že poplatky za transakci (tzv. “gas fees”) jsou na nejnižší hodnotě za posledních 12 měsíců. Týdenní průměr klesl na 1,8 dolaru, tj. 42,29 Kč.
Další ze zpráv, které mohly investory odradit, je to, že Ethereum, které se po přechodu na PoS (Proof Of Stake) mělo stát deflačním aktivem, ve skutečnosti zaznamenalo v poslední době nárůst zásob. Pálení mincí se totiž odvíjí od aktivity na blockchainu. A jak jsme zmínili, aktivita je nižší.
Celková hodnota uzamčená v ekosystému klesla z 13,3 milionů mincí na 12,5 milionů mincí. Klesl také výnos ze stakování mincí a objevila se kritika, že blockchain se stává centralizovaný, protože 5 největších poskytovatelů kontrolují více než 50% stakování na Ethereu. Největší z poskytovatelů je Lido, které dosahuje téměř na 1/3 celkového stakování.
Poslední zpráva, která v souvislosti s propadem Etherea stojí za zmínku, je patrný nezájem o před několika dny v USA spuštěný ETF věnované Ethereum futures kontraktům. V prvním týdnu se investovalo do tohoto ETF necelých 10 milionů dolarů.
Zdroj: Decrypt.co, Cointelegraph.com