Ross Ulbricht je bývalý provozovatel darknetového trhu, který se proslavil zejména vytvořením a správou tržiště Hedvábná stezka (Silk Road). V roce 2013 byl zatčen, a o dva roky později ho federální porota na Manhattanu uznala vinným ze sedmi obvinění, včetně spiknutí za účelem praní špinavých peněz, spiknutí za účelem hackování počítačů, obchodování s narkotiky přes internet a pokračování v trestné činnosti. Pod pseudonymem „Dread Pirate Roberts“ byl Ulbricht v roce 2015 odsouzen na doživotí ve federálním vězení.
Život a vzdělání
Ross Ulbricht vyrůstal poblíž Austinu v Texasu. Studoval fyziku na Texaské univerzitě v Dallasu a později se zapsal na Pennsylvania State University, kde absolvoval magisterský program materiálových věd. V roce 2011 založil Hedvábnou stezku a na internetu používal přezdívku „Dread Pirate Roberts“.
Podle svého profilu na LinkedIn si web představoval jako „prostředek ke zrušení používání nátlaku a agrese mezi lidmi“. Ulbricht chtěl vytvořit ekonomickou simulaci, která by lidem poskytla zkušenost s životem ve světě bez systémového užívání síly. Tržiště díky šifrování a kryptoměnám zajišťovalo anonymitu uživatelů. Používalo šifrovací technologii Tor a kryptoměnu bitcoin.
Vzestup Hedvábné stezky
Hedvábná stezka se během krátké doby stala velmi populární. V roce 2011, kdy média začala o této stránce informovat, vzrostl zájem o darknetové tržiště a návštěvnost webu se exponenciálně zvýšila. Do roku 2013 bylo Hedvábnou stezkou používáno více než 100 000 uživatelů, kteří nakupovali a prodávali nelegální zboží a služby v hodnotě přes 200 milionů dolarů.
Vyšetřování a zatčení
FBI vedla intenzivní vyšetřování, které nakonec vedlo k identifikaci Ulbrichta jako zakladatele a správce Silk Road. Dne 1. října 2013 byl Ulbricht zatčen a jeho notebook byl zabaven. FBI zabavila 144 336 bitcoinů z jeho digitální peněženky, což představovalo značnou část zisků Hedvábné stezky. Bitcoiny byly později prodány v aukcích, přičemž výnosy činily 48,2 milionu dolarů.
V únoru 2015 byl Ulbricht shledán vinným ve všech sedmi bodech obžaloby. Soudní proces byl velmi medializovaný a obžalovaný čelil obvinění z toho, že jeho činy byly motivovány jeho libertariánskými ideály. V dopise adresovaném soudci před vynesením rozsudku uvedl, že chtěl prostřednictvím Hedvábné stezky dát lidem větší svobodu rozhodování.
Dne 29. května 2015 byl odsouzen ke dvěma doživotním trestům odnětí svobody plus 40 let, které měl odpykat souběžně, bez možnosti podmínečného propuštění.
Odvolání a pokusy o zmírnění trestu
Ulbricht podal odvolání, které bylo v roce 2017 zamítnuto odvolacím soudem Spojených států. Ve stejném roce se obrátil na Nejvyšší soud s argumenty, že jeho případ zahrnuje nevyřešené ústavní otázky týkající se čtvrtého dodatku a digitálního věku. Nejvyšší soud však jeho žádost v červnu 2018 odmítl.
Koncem roku 2020 média informovala o tom, že tehdejší prezident Donald Trump zvažoval zmírnění Ulbrichtova trestu, avšak nakonec k tomu nedošlo. Mezitím více než 570 000 lidí podepsalo online petici za zmírnění jeho doživotního trestu.
Dědictví a dopad Hedvábné stezky
Silk Road byla uzavřena krátce po zatčení Rosse Ulbrichta. Darknetové tržiště se zapsalo do historie nejen jako první platforma svého druhu, ale také jako průkopník využívání kryptoměn. Ross Ulbricht však žádnou kryptoměnu nevyvinul.
Ulbricht zůstává symbolem kontroverzí kolem darknetových trhů, svobody internetu a kryptoměn. Jeho případ stále rezonuje v diskusích o právních, etických a technologických aspektech digitálního světa.
Zdroj: Investopedia
Přidejte odpověď