V kryptoměnovém světě se roznesl příběh o kryptografickém výzkumníkovi, kterému se podařilo rozluštit šifrování infozip souboru a vrátit majiteli stovky ztracených bitcoinů. Příběh sahá až do roku 2016, kdy nadšený fanoušek kryptoměn nakoupil bitcoin za 10-15 tisíc dolarů. Privátní klíče peněženek, na kterých měl své mince uloženy, si stáhl do notebooku a soubor pro jistotu zašifroval.
Vše probíhalo podle plánu, ale když chtěl majitel v roce 2020 vybrat zisky, zjistil, že zapomněl heslo k zašifrovanému souboru. Tím pádem byl nucen zůstat bez svých bitcoinů. Ekonomická krize v důsledku koronavirové pandemie ho však přiměla hledat řešení pro obnovení ztraceného bohatství.
Rozhodl se tedy obrátit na profesionála, Mike Staya, experta na kryptografii s doktorátem z roku 1990 a dlouholetým zkušenostmi v oboru. Mike v minulosti publikoval článek o infozip šifrování, což mu při práci na rozluštění souboru pomohlo. Přestože rozšifrování infozip souboru obvykle bývá těžké, Mike měl výhodu, protože majitel věděl přesně, kdy byl soubor zašifrovaný.
Mike Stay využil skutečnost, že infozip generuje svůj seed z timestampu, který získá v okamžiku zašifrování souboru. To výrazně omezovalo počet možných seedů na „pouze“ 10 bilionů, což bylo překonatelné pro průměrnou GPU mining farmu. Během několika dní Mike předal majiteli privátní klíče.
Je důležité zdůraznit, že Mike Stay neprolomil šifrování samotného bitcoin blockchainu a nenarušil tímto způsobem celý platební systém. Odborníci se shodují, že bitcoin je velmi bezpečný a současná technologie neumožňuje jeho prolomení.
Tento příběh má šťastný konec, ale bohužel ne všechny podobné případy končí tak příznivě. Podle analýzy jsou některé miliony bitcoinů navždy ztraceny, a nejpesimističtější odhady hovoří až o 25 % celkového množství mincí v oběhu.
Většina těchto ztrát nastala v prvních letech, kdy bitcoin neměl vysokou hodnotu a pevné disky byly méně spolehlivé. Pokud chcete zajistit bezpečnost svých mincí, je nejlepší uchovávat je v papírové peněžence. Pokud častěji manipulujete s kryptoměnami, je vhodné používat hardwarovou peněženku.
Zdroj: Cryptopolitan
Přidejte odpověď