Se zajímavým podvodem přišla skupina snažící se nalákat investory na falešné stránky Uniswapu. Podvodné webovky se vydávají za čínskou divizi Uniswapu, od které se ale distancuje CEO společnosti Hayden Adams i celá společnost Uniswap Foundation. Na svém Twitteru také naznačil, že podvodníky musel stát tento podvod značné úsilí. Na falešné webové stránce jsou odkazy na pravý web Uniswapu a podvodníci se snažili zvýšit důvěryhodnost projektu tím, že uspořádali hodinovou konferenci na Zoomu, na kterém se vydávali za klíčové pracovníky Uniswapu.
Podvodníci pořádají i falešné konference
Zajímavostí tohoto podvodu je bezpochyby video, ve kterém se podvodníci snaží přesvědčit investory, že jsou pracovníky Uniswapu. Na videu je hodinový záznam z konference, na kterém není jediný člověk pracující pro Uniswap. Všichni se ale tváří, že prezentují hotovou službu pro čínský trh. CEO společnosti okamžitě vyvrátil, že by s projektem měli cokoliv společného a že by lidé na videu pracovali pro Uniswap Foundation. Na Twitteru se dále spekulovalo o tom, že by podvod mohl být spojen s videem, na kterém cizí lidé z čínského města Šen-čen prezentovali token Uniswapu. Videa prezentovala údajný první Asijský summit Uniswapu a rozhovor s falešným CEO této společnosti.
Pravý Uniswap se snaží aktivně bojovat proti podobným podvodům a minimalizovat jejich dopad. Jejich úsilí zahrnuje žádost o zablokování falešného webu a domény, na které běží. Uživatel Twitteru s přezdívkou Roland napsal ve svém příspěvku, že žije poblíž města Šen-čen a neměl o konferencích, ze kterých jsou pořízeny záběry, žádné informace. Podle něj se může jednat o utajované konference kvůli přísným regulacím kryptoměn v Číně. Tamní Čínská lidová banka totiž v roce 2018 zakázala provozování kryptoměnových burz v zemi. V roce 2021 následně Čína zakázala všechny ostatní operace s kryptoměnami, včetně těžení a držení kryptoměn.
Přidejte odpověď