Problémy s podvodnými tokeny se objevují po zavedení BRC-20 tokenů také na bitcoinu. V pátek 9. června došlo k zřejmě dosud největšímu podvodu s těmito tokeny, při kterém bylo odcizeno přibližně 63 000 dolarů. O své prostředky přišli uživatelé kupující důvěryhodně vypadající BRC-20 token ORNG vytvořený pomocí Ordinals.
Pozor na podvodné tokeny na bitcoinu
Pomocí Ordinals mohou uživatelé vytvořit libovolné tokeny stejně, jako na Ethereu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se podvodné tokeny objeví také na bitcoinu. Posledním velkým případem je token ORNG, jehož tvůrci okradli uživatele o 63 tisíc dolarů. Token se objevil v pátek 9. června a nabízel zajímavou obchodní příležitost pro milovníky meme tokenů. Odkaz ke koupi vedl na stránku vypadající jako web Luminex, který umožňuje vytvořit emisi jednotlivých BRC-20 tokenů. Adresa webu obsahovala nepatrnou změnu v samohláskách, které si řada uživatelů nevšimla. Namísto webu Luminex totiž otvírali web Luminux. Na Twitteru se krátce od spuštění začaly objevovat stížnosti uživatelů, kteří nedostali své tokeny po zpracování transakce údajně vytvářející BRC-20 token ORNG.
Uživatelé krátce po interakci s tímto podvodným smart kontraktem, můžeme-li je tak nazývat v rámci Ordinals, přišli o všechny své prostředky. Princip je velice podobný podvodům na ethereové síti či nejrůznějším falešným airdropům. V případě tokeny ORNG šlo o phishingový útok ukrytý za falešnou stránkou Luminux, na kterou odkazoval twitterový účet projektu. V jiných případech se může jednat i o ukradené twitterové účty s velkým počtem sledovatelů, které následně doporučují podvodné projekty. Prozatím není známo, kolik se podvodníkům podařilo ukrást. Peněženka spojená s tímto útokem ale obdržela 2,37 bitcoinů, což odpovídá přibližně 63 000 dolarů. Většina transakcí proběhla v pátek a několik menších i během víkendu. V současnosti twitterový účet projektu již neexistuje.
Přidejte odpověď