Je Bitcoin opravdu nehacknutelný? Odhalujeme mýty a realitu bezpečnosti kryptoměny

Foto: Pixabay

Bitcoin, první a nejznámější kryptoměna, bývá často označován za „neprolomitelný“ díky své decentralizované povaze a robustní blockchainové technologii. Tento systém funguje na principu distribuované databáze, kterou spravují tisíce počítačů po celém světě. Všechny transakce jsou zaznamenány na veřejné účetní knize a zajištěny pokročilými kryptografickými algoritmy. Tento důmyslný design činí hacknutí samotného Bitcoinu extrémně obtížným, ne-li nemožným, protože k tomu, aby někdo změnil historii transakcí, by musel ovládnout více než 50 % výpočetní síly celé sítě, což je prakticky nerealizovatelné.

Navzdory této inherentní bezpečnosti systému se často objevují zprávy o krádežích bitcoinů a hacknutých účtech. Klíčem k pochopení tohoto paradoxu je odlišit bezpečnost samotné technologie od bezpečnosti jejích uživatelů. Hackeři se totiž nezaměřují na Bitcoin jako takový, ale na slabá místa v systémech, které ho obklopují. Nejčastějšími cíli útoků jsou burzy, peněženky a další platformy, které uživatelé využívají ke správě svých kryptoměn. Pokud tyto služby nemají dostatečně silné zabezpečení, mohou se stát snadnou kořistí kyberzločinců, kteří následně odcizí digitální aktiva.

Důležitou součástí celkové bezpečnosti je také odpovědné chování samotných uživatelů. Mnoho incidentů vzniká kvůli lidské chybě, například špatně zvoleným heslem, nepozorností při klikání na podvodné odkazy nebo nedostatečnou ochranou přístupových klíčů. Kryptoměnové peněženky jsou zajištěny privátními klíči, které fungují jako digitální podpisy. Ztratí-li uživatel tento klíč nebo ho sdílí s neoprávněnými osobami, jeho prostředky jsou okamžitě ohroženy. Proto se doporučuje používat hardwarové peněženky, které drží klíče offline a výrazně tak snižují riziko krádeže.

Závěrem lze říci, že Bitcoin jako technologie je zatím pro hackery nedosažitelným cílem díky své sofistikované infrastruktuře a decentralizaci. To však neznamená, že kryptoměny jsou zcela imunní vůči útokům. Největším rizikem zůstávají lidský faktor a zranitelnosti třetích stran, které s kryptoměnami operují. Pro každého, kdo chce do Bitcoinu investovat nebo s ním obchodovat, je klíčové porozumět těmto rizikům a přijmout potřebná opatření k ochraně svých prostředků.

Zdroj: Bitpanda

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 107 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*