Aktuálně se Ruská federace připravuje na spuštění digitální měny centrální banky (CBDC). Nedávný průzkum ale odhalil skepsi tamních obyvatel, z nichž téměř třetina považuje digitální rubl za scam. Průzkum provedla společnost Bankinform a ukázal opravdu zajímavá data o tom, jak v Rusku tamní obyvatelé přijímají digitální rubl.
Podle průzkumu považují Rusové CBDC za scam
Průzkum provedený společností Bankinform odhalil, že 13 % respondentů by digitální rubl rádo používalo. Dalších 34 % vyjádřilo zájem, ale používat digitální rubl nechtějí. 21 % procent respondentů nemá o digitální rubl vůbec zájem a celkem 32 % se domnívá, že digitální rubl může být podvod. Jejich odpověď nejčastěji vyjadřovala obavy o to, že po zakoupení digitálního rublu mohou přijít o své peníze. Společnost Bankinform uvedla, že výsledky nelze přičítat neznalosti nebo špatné informovanosti. I tak ale vyzývají tamní vládu, aby obyvatele o digitální měně více informovala. Vladimír Putin podepsal zákon o digitálním rublu minulý měsíc, což potvrdilo zájem Ruska o digitální měnu. V návaznosti na to zveřejnila Ruská centrální banka logo digitálního rublu. Jedná se symbol rublu v kruhu.
CBDC má sloužit jako další platební prostředek a bude volně dostupný všem obyvatelům i firmám. Od roku 2025 však bude u některých převodů C2B účtován poplatek 0,3 % z hodnoty transakce, maximálně však 1500 rublů za převod (aktuálně cca 340 Kč). Také převody mezi některými právnickými osobami bude stát od roku 2024 pevných 15 rublů za převod. Zatímco vláda pomalu chystá spuštění digitální rublu, jasno v definicích nemají ani tamní bankéři. Podle Asociace ruských bank se nejčastěji ptají, zda se jedná o třetí formu peněz nebo bezhotovostní měnu tak, jako je tomu u běžných bankovních účtů. Tamní bankéře také zajímá, zda budou odměňováni za to, že budou digitální rubl svým klientům aktivně nabízet.
Přidejte odpověď