V našem dnešním článku se podíváme trochu blíže na obchodní terminologii, jež se nevztahuje pouze na svět kryptoměn, ale také na akcie, dluhopisy, tradiční měny, komodity a prakticky všechny finanční nástroje. My se tedy podíváme na to, jakou konkrétní roli spread při obchodování hraje a proč vůbec existuje.
Co to je spread?
Řekneme-li to velice jednoduše, spread je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného nástroje. Zkušenější obchodníci o něm pak mluví jako o rozdílu ask a bid. Ostatně v anglicky mluvících zemích se setkáte právě spíše s pojmem Bid-ask spread.
Z definice se jedná o hodnotu, která představuje rozdíl mezi nejvyšší nabízenou cenou a nejnižší poptávanou cenou. Spread lze tedy chápat jako ztrátu, ke které dojde v případě, že se rozhodnete daný finanční nástroj zakoupit a ihned prodat. Čím vyšší je spread, tím méně se daná krypto měna hodí na spekulativní nákupy a rychlé prodeje. U kryptoměn je spread dán směnárnou, jež určuje prodejní a nákupní ceny.
K čemu vlastně spread je a proč se platí?
Rozhodnete-li se obchodovat, je spread jakýmsi poplatkem za to, že se do onoho konkrétního obchodu pustíte. Okamžitě při provedení obchodu se tak ocitáte ve ztrátě, protože vám spread ukrojí kousek z vašeho vkladu. V té také zůstanete až do doby, než je spread růstem vaší investice překonán.
Důvod, proč se spread platí, je poměrně jednoduchý. Jestliže si totiž koupíte kryptoměnu a následně ji prodáte, přičemž vám vznikne negativní rozdíl, pak tento rozdíl představuje formu nákladu, kterou je potřeba za uskutečněný obchod zaplatit. To samé poté platí i v případě, že něco prodáte a posléze zase nakoupíte, přičemž je nákupní cena vyšší než prodejní. Opět vám zde vzniká náklad.
Kdy se spread vyplatí sledovat?
Spread se vyplatí sledovat vždy. Dává vám totiž představu o tom, kolik vás bude stát jen samotné provedení daného obchodu. Velice důležitý je poté u krátkodobých obchodů, kde dokonce dokáže výrazně promlouvat do zisku či ztráty.
Zdroj: coinbase.com
Přidejte odpověď