NFT je v posledních několika letech pravděpodobně tou vůbec nejpropíranější a nejdiskutovanější kryptoměnou na síti. Laické veřejnosti však tato zkratka nejspíše příliš neřekne a jestliže je to i pro vás nový pojem, pokusíme se vám v rámci dnešního článku krátce vysvětlit, co to vlastně NFT je.
Non-fungible token
Zkratka NFT v angličtině znamená non-fungible token, což lze přeložit jako nezastupitelný token, avšak s českým překladem se příliš nesetkáte. Nezastupitelný může být v tomto případě chápán jako originál nebo unikát, protože tokeny nelze libovolně měnit jeden za druhý nebo je kopírovat. Každý token má vlastní hodnotu a vlastní množství.
Samotný token představuje jakýsi doklad o vlastnictví nějaké digitální položky. V současné době těmito položkami jsou nejčastěji obrázky, herní předměty, písně, ale i texty nebo třeba počítačové kódy. Každý token v sobě nese kompletní informace o svém vlastníkovi. V tomto ohledu by se dalo říci, že je něco jako VIN kód u vašeho auta.
NFT jsou nejčastěji přirovnávány k umění (například obrazům), což dává smysl. Každý token je totiž originálem s trhem určenou hodnotou. Jeho hodnota se přitom nedá standardizovat, jelikož neexistuje v duplikátu. Každý token má navíc svou kvalitu i kvantitu, jež stejně tak není možné zaškatulkovat k jinému unikátnímu tokenu. Nutno také podotknout, že stejně jako právě obrazy, je možné si tokenizovaná díla prohlížet (umožní-li to jejich vlastník), ale jejich právoplatným vlastníkem je vždy pouze jeden uživatel.
Je NFT kryptoměna?
NFT bývá často za kryptoměnu označován a funguje stejně jako ony na bázi blockchainu, o kryptoměnu se v pravém slova smyslu nejedná. Hodnota NFT vychází totiž z hodnoty jeho obsahu, a ne každý NFT má stejnou hodnotu, což se například o Bitcoinu říct nedá. NFT a kryptoměny se však navzájem významně ovlivňují.
Zdroj: coinbase.com
Přidejte odpověď