Co je to hard fork a soft fork?

hard fork
Foto: Pixabay.com

Náš dnešní článek jsme věnovali pojmům hard fork a soft fork, na které během své pouti světem kryptoměn nepochybně narazíte. Co ale tyto pojmy znamenají a jaký mají ve světě kryptoměn význam? To se dočtete na následujících řádcích.

Trocha definice

Ačkoli by mohl název trochu mást, fork v této terminologii nepředstavuje jeden z příborů, ale rozštěpení. Při tomto odštěpení obvykle vznikají nové kryptoměny nebo dochází k upgradům těch starých. Původní blockchain je se při forku rozdělí na dvě nové větve, přičemž v té první (originální) je zachován stejný protokol jako u původního blockchainu, kdežto na té druhé prakticky vzniká úplně nový blockchain.

Hard fork

Hard fork je ve světě kryptoměn rekatuvbě vzácnou událostí. Během ní totiž vzniknou dva diametrálně odlišné řetězce bloků, přičemž při jejich rozvětvení obvykle vyvstanou také dva tábory okolo dané kryptoměny. Jeden se postaví na stranu nového řetězce, druhý zůstane při starém. Při hard forku tak prakticky vznikají dvě nové měny, jako tomu bylo například u Bitcoinu s Bitcoin Cash, Etherea s Ethereum Classic a Ripplu se Stellar Lumens.

Soft fork

Soft fork je naopak poměrně častým jevem a chápat jej můžeme jako jakýsi upgrade blockchainu, kdy se například vylepšují aspekty jeho zabezpečení, navyšuje se transakční rychlost nebo se přijímají jiné změny, jejichž primárním cílem není zajištění vznik nové kryptoměny, ale vylepšení té stávající.

Při soft forku nedochází k rozdělení komunity na dva proti sobě stojící tábory, nastává naopak situace, kdy se stará verze blockchainu pomalu opouští a celá komunita okolo kryptoměny se soustředí výhradně na novou verzi systému.

Závěrem

Forky jsou častým jevem a setkat se s nimi můžeme prakticky u všech kryptoměn. Nové kryptoměny vznikají prakticky pouze díky nim a ty stávající jsou zase díky nim neustále lepší. Nevýhodou však je, že odštěpené kryptoměny často mizí stejně tak rychle, jak vznikly, a jsou také náchylnější ke kybernetickým útokům.

Zdroj: investopedia.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*