Co je to blockchain?

blockchain
Foto: Pixabay.com

Blockchain je u většiny kryptoměn naprosto klíčovým prvkem a pokud jste se již někdy o kryptoměny alespoň minimálně zajímali, tento pojem jste již jistě slyšeli. Úplné pochopení této technologie není zrovna snadnou záležitostí, avšak základní princip není těžké pochopit. Právě ten se vám pokusíme objasnit v našem dnešním článku.

Co je to blockchain?

Blockchain je ve své podstatě jakýsi druh obvykle decentralizované databáze nebo zjednodušeně řečeno účetní knihy kryptoměny, ve které jsou v chronologickém pořadí uchovávána data ověřená prostřednictvím peer-to-peer sítě dle předem daných pravidel.

 Od běžných databází, v nichž najdete například internetové obrázky, videa a podobně, se liší svým zpracováním, protože blockchain je takzvanou distribuovanou databází, takže její identickou kopii vlastní všechny počítače (uzly) v síti. Jakmile dojde k transakci pomocí kryptoměny, všichni uživatelé začnou porovnávat své účetní knihy a jestliže se všechny shodují, transakce je ověřena a schválena.

Blockchain se však od běžné databáze odlišuje také způsobem ukládání dat. To zde probíhá do takzvaných bloků, jež jsou následně napojovány jeden na druhý a tvoří řetěz údajů (block – blok, chain – řetěz), které jsou na sobě vzájemně závislé.

Z čeho se blockchain skládá?

Blockchain je složen ze dvou typů záznamů: transakcí a bloků. Transakcemi se rozumí údaje, jež do databáze vkládají svými úkony (převod kryptoměn, platba…) samotní uživatelé, přičemž v rámci takzvaných bloků jsou tyto transakce shromažďovány a ověřovány prostřednictvím těžařů na základě předem daných podmínek. Samotný blok vytvářejí těžaři při jejich snaze shromáždit všechny transakce a potvrdit jejich pravost. Po přidání transakcí do bloku dojde k napojení bloku do blockchainu, čímž je transakce oficiálně vedena v účetní knize.

Shrnutí

Blockchain tedy slouží především k ověřování legitimnosti jednotlivých kryptoměnových transakcí a slouží jako účetní kniha, ve které je zaznamenáno vše, co se s danou kryptoměnou během času stalo.

Zdroj: blockchain.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*