Chytré kontrakty a co je potřeba o nich vědět

ethereum
Foto: Pixabay.com

Jestliže se pohybujete ve světě kryptoměn, jistě jste již někdy zaslechli pojem smart contracts, neboli chytré kontrakty. Víte ale, co se pod tímto názvem skrývá? Jaké jsou náležitosti takovýchto kontraktů a jakou roli u kryptoměn hrají? Na tyto otázky se vám pokusíme v rámci dnešního článku odpovědět.

Definice smart contracts

Za průkopníka smart contracts je považován Nick Szabo (který je mimochodem často označován za Satoshi Nakamota, tedy vynálezce Bitcoinu), jenž uvedl, že chytrým kontraktem je jakýkoliv transakční protokol či software, který ověřuje, vynucuje nebo zajišťuje provedení kontraktu. Chytré kontrakty tak pomocí šifrovacího kódu prosazují podmínky uvedené ve smlouvách.

Hlavním cílem chytrých kontraktů je tedy vytvoření uspokojivého prostředí pro splnění daných smluvních podmínek, kterými se mohou rozumět například platební podmínky, podmínky o mlčenlivosti a podobně.

Jak smart contracts fungují?

Sám Nick Szabo přirovnává chytré kontrakty k běžnému nápojovému automatu. Jakmile do automatu hodíte minci, buďto získáte své pití nebo vám automat vrátí peníze. Na celý tento proces pak dohlíží základní program ověřující pravost a hodnotu mincí, načež vykonává vrácení mincí a výdej nápoje nebo výdej ruší. Právě tento program lze považovat za jakýsi chytrý kontrakt, díky kterému má každý s potřebnou částkou jistotu, že získá své pití. Pokud požadovanou hodnotu nedodáte (což je podmínka k naplnění smlouvy), vaše částka vám bude vrácena a osvěžení budete muset hledat jinde.

Jisté formy smart contracts pak využívají i kryptoměny Bitcoin či Ethereum, ale i NFT. Bitcoin například pro naplnění transakce vyžaduje splnění konkrétních podmínek, které jsou právě jakousi jednoduchou formou chytrého kontraktu vynucovány. U Etherea jsou smart contracts budovány přímo uživateli, jež je upravují dle aktuálních požadavků a následně jsou ověřovány v uzlech sítě. Právě díky nim je například možné provádět transakce s ethery

Zdroj: imb.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*