Finanční trhy reagují na rozhodnutí nového prezidenta USA Donalda Trumpa, který oznámil zavedení plošných cel na import z Kanady, Mexika a Číny. Trump zároveň uvedl, že cla brzy dopadnou i na Evropu. Výsledkem je posílení dolaru, zatímco bitcoin zaznamenal pokles pod hranici 100 tisíc dolarů. Poklesy postihly i akciové trhy.
Prezident již opatření podepsal a nová cla vstoupí v platnost od úterý. Administrativa stanovila 25% clo na zboží z Kanady a Mexika, zatímco na čínský dovoz se přidává 10% nad rámec stávajících poplatků. U mexických produktů se však Trump s tamní prezidentkou Claudií Sheinbaumovou dohodli na odkladu cel o jeden měsíc.
Přestože se o zavedení cel spekulovalo již delší dobu, investoři byli překvapeni. Očekávali spíše, že Trump zůstane jen u vyhrožování a k zásadním změnám v obchodní politice USA nedojde. V reakci na nová opatření začali investoři hromadně opouštět riziková aktiva, což vedlo k propadu kryptoměn. Bitcoin dosáhl svého maxima 20. ledna, v den Trumpovy inaugurace, kdy jeho hodnota poprvé překročila 109 tisíc dolarů.
Během kampaně Trump deklaroval podporu kryptoměnám a slíbil zmírnění regulací. Dokonce uvažoval o vytvoření strategické národní kryptoměnové rezervy, což mělo pozitivní dopad na růst ceny bitcoinu v měsících před jeho inaugurací. Od září minulého roku do ledna jeho hodnota přibližně zdvojnásobila.
Avšak po oznámení cel došlo k prudkému propadu – bitcoin se dostal hluboko pod hranici 100 tisíc dolarů a v noci klesl až na 91 304 dolarů. V pondělí dopoledne se jeho cena pohybovala kolem 95 tisíc dolarů. „Cla vyvolávají obavy z celosvětového ekonomického zpomalení, což vede investory k přesunu kapitálu do bezpečnějších aktiv, jako je zlato, americká měna nebo státní dluhopisy,“ vysvětlil Timur Barotov, ekonom ze společnosti BHS.
Druhá největší kryptoměna ethereum přišla o více než 26 % své hodnoty, což je největší denní ztráta za poslední téměř čtyři roky. Oslabení postihlo i další digitální měny, například solanu a XRP. Trumpova vlastní kryptoměna $Trump ztratila přibližně 15 %. „Ethereum je v této situaci zasaženo více než bitcoin nebo solana, protože se neočekává, že by bylo součástí strategických rezerv,“ uvedl analytik Jonathan Yark ze společnosti Acheron Trading.
Podle agentury AFP se investoři snaží prodejem kryptoměn kompenzovat ztráty na jiných trzích, které se po zavedení cel dostaly pod tlak. „Vidíme výrazný propad kryptotrhů. Investoři se přesouvají do bezpečnějších aktiv,“ shrnul analytik Stephen Innes ze společnosti SPI Asset Management.
Negativní dopady se projevily i na akciových trzích. Japonský index Nikkei při zahájení obchodování spadl o 2,9 %, zatímco hongkongské akcie po návratu z lunárního novoročního volna oslabily o 1,1 %. Pevninské Číně se obchodování obnoví až ve středu. Důvodem poklesů je, podobně jako u kryptoměn, přesun investorů od rizikových aktiv.
„Začátek února se na trzích nese ve znamení celních opatření USA. To znamená silnější dolar, oslabení koruny a méně příznivé podmínky pro riziková aktiva, od akcií po kryptoměny. A Trump teprve začíná,“ komentoval situaci ekonom Jan Berka ze společnosti Roklen.
Dolar na opatření těží – kanadský dolar spadl na nejnižší úroveň za posledních dvacet let, čínský jüan oslabil a americká měna dosáhla vůči mexickému pesu nejsilnější úrovně od roku 2022. Informace zveřejnila agentura Reuters.
Investoři se uchylují k dolaru jako bezpečnému přístavu. Očekávají, že obchodní válka povede ke zvýšení inflace v USA, což může americkou centrální banku přimět k udržení vyšších úrokových sazeb. Zároveň předpokládají, že cla negativně ovlivní spíše zahraniční ekonomiky, což posiluje dolar jako stabilní aktivum v období nejistoty, uvedla agentura Bloomberg.
„Vývoj koruny vůči euru bude záviset na případných clech na evropské zboží. Pokud k nim dojde, lze očekávat, že koruna mírně oslabí i vůči euru,“ doplnil ekonom Petr Bartoň ze společnosti Datarun a Anglo-American University.
Zdroj: Reuters