Telegram nedávno oznámil a spustil svůj vlastní blockchain TON (The Open Network), který má být přístupný všem vývojářům. Jedná se o nové prostředí, kde mohou vznikat nové aplikace navázané na blockchain. Navíc budou přístupné přes, dnes poměrně rozšířenou, aplikaci Telegram. Protože ale v této chatovací aplikaci funguje celá řada botů, rozhodla se bezpečnostní společnost CertiK, zabývající se kontrolou blockchainů, aplikací a smart kontraktů, že se na tyto nově vznikající projekty podívá. Výsledek je hroší, než byste možná čekali.
CertiK varuje před novými projekty na TONu
Zatímco komunita kolem Telegramu netrpělivě očekávala, jak se nový blockchain a jeho funkce projeví v samotné aplikaci, bezpečnostní společnost CertiK se rozhodla prozkoumat nově vznikající projekty. Společnost 13. září vydala zprávu na svém profilu X, kde všechny varuje před humbukem okolo novým tokenů na síti TON. Podle jejich analýzy je až 40 % nových tokenů tvořeno a distribuováno právě boty, což je jeden z největších red flagů ukazujících na možný podvod. Podle společnosti CertiK jsou obchodní boti na Telegramu schopni se připojit k decentralizované burze, provádět obchody a brát za to poplatky. Obchody probíhají podle pravidel, který botovi nastavil jeho tvůrce.
CertiK také varuje před velkým nárůstem počtu tokenů, které na nově vzniklem blockchainu vznikají. V poslední době také bývá pravidlem, že právě hackeři a podvodníci jsou u těchto projektů jako první a snaží se využít prvotního zájmu o nově vzniklý blockchain. Jak už bylo zmíněno, společnost CertiK považuje více než 40 % tokenů vzniklých na nově spuštěném blockchainu za podvod. Společnost Telegram navíc bude v reklamách upřednostňovat aplikace vzniklé na jejich síti a lze tedy očekávat, že uživatelé Telegramu budou zahlceni reklamou na nový blockchain, peněženku a aplikace. Nový blockchain nebude dostupný ve Spojených státech, kvůli regulacím ze strany tamních úřadů. V Česku už si novou peněženku vyzkoušet můžete, stačí do vyhledávače napsat “wallet”.
Přidejte odpověď