Privátní a veřejné klíče | K čemu slouží a proč jsou tak důležité?

keys
Foto: Pixabay.com

Pokud vlastníte kryptoměnovou peněženku nebo jste již už alespoň zvažovali její pořízení, jistě jste se setkali s pojmy privátní a veřejný klíč. Jedná se o dva nesmírně důležité parametry peněženky, bez kterých by bylo prakticky nemožná vykonávat z ní transakce. Jak ale fungují a k čemu vlastně jsou? Právě na tyto otázky si pokusíme odpovědět v rámci dnešního článku.

Veřejný klíč aneb adresa vaší peněženky

Nebudeme-li zabíhat do přílišných technických podrobností, lze veřejný klíč popsat v podstatě jako takovou adresu vaší peněženky. Tento klíč je zodpovědný za práci s blockchainem konkrétní měny, neboť právě on v kombinaci s podpisem privátním klíčem převádí data příslušné transakce na hash, který poté těžaři validují a následně zařazují do blockchainů.

V praxi je veřejný klíč sestava čísel a písmen, který mohou vidět všichni uživatelé napojení na síť. Lze si ho představit například jako číslo účtu, na něhož vám chodí prostředky z jiných účtů, ale manipulovat s ním může pouze ten, kdo zná heslo.

Privátní klíč odemyká dveře vašich prostředků

Kdo drží privátní klíč k peněžence, ten může nakládat s jejími prostředky. Tak zle stručně shrnout funkci privátního klíče. Privátní klíč je obvykle tvořen řadou 64 číslic a znaků, jež jsou generovány seedem po založení krypto peněženky. Z privátního klíče je následně vytvořen klíč veřejný, který využíváte jako adresu peněženky, jak jsme popisovali výše.

Mohlo by vás také zajímat: Jak danit kryptoměny v roce 2023?

Privátní klíč v podstatě slouží pro podepsání odcházející transakce. Jakmile sdělíte někomu adresu své peněženky, aby vám na ni zaslal například Bitcoiny, dotyčný pomocí privátního klíče transakci zašifruje, čímž je vytvořen platný hash. Jakmile je prostřednictvím těžařů ověřena správnost transakce, pomocí svého privátního klíče odemknete Bitcoiny a připíšete si je na svůj účet.

Stejně jako u veřejného klíče je i privátní klíč generován automaticky vaší kryptoměnovou peněženkou. Nemusíte se tedy bát, že byste klíč museli sami generovat a ztráceli tak váš drahocenný čas.

Zdroj: bitcoin.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*