Za posledních několik let získaly kryptoměny na ohromné oblibě nejen mezi profesionálními investory, ale také v řadách běžné veřejnosti, která je vnímá jako zajímavou možnost pro zhodnocení svých finančních prostředků. Zatímco ale investičním společnostem a profesionálům se o daně starají účetní, za vás to bohužel nikdo neudělá. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak se vlastně zisk z kryptoměn daní a na co je třeba dávat si pozor.
Proč je nutné kryptoměny danit?
Nejdříve třeba je nutné si ujasnit, že informace v našem dnešním článku jsou aktuálně platné pro současné období a se změnou se nepočítá ani pro nadcházející období (rok 2023). Pokud jej budete číst později, mohou, ale nemusí stále platit! Vždy si tedy nejdříve ověřte platné informace pro dané období.
Současná legislativa našeho státu neobsahuje žádnou speciální úpravu vztahující se na kryptoměny, proto se na ně pohlíží podobně, jako na zboží, které je možné obchodovat na burze, vytvořit těžbou nebo jej směnit prostřednictvím směnáren. A stejně jako u zboží je nutné příjem z nich zdanit.
Za anonymitu se neschováte
Mnoho lidí si myslí, že kryptoměny danit nemusí, protože je jejich vlastnictví přece „z podstaty anonymní“. To je sice pravda, ale to platí pouze do té doby, než je neprodáte. Jestliže je pouze prozatím držíte, danit nic nemusíte. Pokud ale dojde k jejich prodeji prostřednictvím burzy nebo směnárny, dochází k příjmu, který je nutný zdanit v plné výši.
Na úlevy rovnou zapomeňte
Co se kryptoměn týče, naše zákony poněkud skřípají. Na kryptoměny se totiž na rozdíl od akcií a podobných investičních aktiv nevztahují výhody, jako je například tříletý časový test nebo osvobození od daně při příjmu do 100 000 Kč (jako je tomu u akcií). Zdanit je musíte dokonce také v případě, že si jejich prodejem nepřijdete na více než 30 000 Kč ročně, což by za normálních okolností byl zcela osvobozený příjem.
Jak tedy krypto danit?
Příjem plynoucí z kryptoměn je na daňovém přiznání třeba uvézt do kolonky „Ostatní příjmy“. Pro stanovení ceny kryptoměn je využívána metoda FIFO nebo vážený aritmetický průměr. Daň z příjmu je poté stanovena na klasických 15 %. V případě, že vaše příjmy překročí 48násobek průměrné mzdy, daní se progresivní daní 23 %.
Zdroj: bankless.cz
Přidejte odpověď