Proof-of-Stake | Co to je a jaký má ve světě kryptoměn význam?

Foto: Pixabay.com

V našem článku o proof-of-work jsme si již objasnili, že se jedná o jakýsi schvalovací mechanismus, který udává hodnotu dané kryptoměny prostřednictvím práce uživatele. Jeho alternativou je pak právě proof-of-stake, na který je zaměřen náš dnešních článek.

Proč existuje proof-of-stake, když máme proof-of-work?

Na tuto otázku je zcela jednoduchá odpověď. Proof-of-work vyžaduje práci tisíců uživatelů (rozumějte uživatelského hardwaru), kteří jednotlivé transakce zpracovávají a validují. Jak si jistě umíte představit, tyto stroje jsou nesmírně náročné na elektrickou energii, což je nejen velice náročné na životní prostředí, ale také stojí ohromné množství peněz.

Z tohoto důvodu vytvořil jistý anonymní uživatel vystupující pod přezdívkou „QuantumMechanic“ v roce 2011 s prvním návrhem systému proof-of-stake, jehož hlavní ideou bylo zbavit se vysoké energetické zátěže při zabezpečování kryptoměn.

Jak proof-of-stake funguje?

Stejně jako proof-of-work je i proof-of-stake (doslova přeloženo jako „důkaz hodnoty“) schvalovací mechanismus, prostřednictvím kterého se zpracovávají transakce uskutečněné v rámci kryptoměny a přidávají se nové bloky do blockchainu.

V tomto systému již nejsou transakce ověřovány prostřednictvím anonymních uživatelů, ale skrze takzvané validátory, jež po uběhnutí konkrétní doby uzavřou daný blok, do kterého zahrnují všechny transakce validované v rámci zmíněného času.

Validátor vždy vytváří uzel provedením vkladu ve validované měně a toto množství je uzamknuto (jedná se o „stake“). Algoritmus poté náhodně vybere jednoho validátora, jenž dostane možnost blok ověřit. Jestliže vše proběhne v pořádku, získá spolu se svým stakem také všechny poplatky spojené s transakcemi v celém bloku.

Může se validátorem stát každý?

V čistě teoretické rovině ano, avšak prakticky už je to složitější. Stát se validátorem kryptoměny vyžaduje poměrně velké technické znalosti, kterými zkrátka ne každý disponuje. Nákup hardwaru a počáteční investice do validované kryptoměny navíc dokáží otřást i relativně tučným kontem, což také leckoho odradí. Na validace se proto zaměřují spíše větší technické společnosti či opravdu movití nadšenci.

Zdroj: investopedia.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*