FinCEN, oddělení pod americkým ministerstvem financí, které se zabývá sběrem a analyzováním finančních transakcí s cílem bojovat s praním špinavých peněz, financováním terorismu a dalšími finančními zločiny, podalo návrh, podle kterého by firmy měly povinnost nahlásit všechny informace o transakcích, u nichž existuje podezření, že zahrnovaly použití tzv. krypto mixéru. Vede je k tomu přesvědčení, že mixéry představují hrozbu pro národní bezpečnost.
Použití kryptomixéru výrazně komplikuje možnost sledování zdroje kryptotransakcí. Mixéry shromažďují prostředky od různých uživatelů v tzv. poolu. Následně probíhá série transakcí uvnitř tohoto poolu s cílem znesnadnit spojení mezi původním vstupem do poolu a výstupem. Jakmile je proces “mixování” dokončen, uživatel může specifikovat adresy, na které chce kryptoměny odeslat. Mixér poté provede několik transakcí směrem k těmto adresám.
V minulém roce zakázalo v USA ministerstvo financí užívání Ethereum mixéru Tornado Cash. Jako důvod úředníci uvedli praní špinavých peněz. Údajně bylo prostřednictvím Tornado Cash “vypráno” více než 7 miliard dolarů (163 128 000 000 korun) od jeho spuštění v roce 2019. V prohlášení ministerstva mj. figurovala i severokorejská hackerská skupina Lazarus Group.
Návrh FinCEN přichází v reakci na probíhající konflikt v pásmu Gazy, který začal překvapujícím útokem teroristické skupiny Hamas na Izrael. Útok si vyžádal nejméně 1400 obětí. Izrael okamžitě tvrdě zakročil. Konflikt stále probíhá.
Více než 100 amerických zákonodárců v této souvislosti podepsalo prohlášení, podle kterého sehrály kryptoměny klíčovou roli v konfliktu. Prohlášení putovalo k hlavním poradcům amerického prezidenta Bidena. Zákonodárci chtějí vědět, jak přesně se kryptoměny podílely na financování útoku Hamasu.
TRM Labs, firma která se specializuje na sledování kriminálních aktivit zahrnujících využití kryptoměn, v návaznosti prohlásila pro server Decrypt.co, že krypto tvoří velmi malou část příjmů Hamasu.
Zdroj: decrypt.co
Přidejte odpověď